11. TİYATRO FESTİVALİ

Bu yıl onbirincisini düzenlediğimiz Tiyatro Festivalimiz; oyunlarla, atölyelerle ve söyleşilerle dopdolu geçti. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalimiz Hayal Perdesi Oyuncuları'nın sahnelediği Yalancı oyunuyla açılış yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nden tiyatroya gönül veren yüzlerce öğrencinin oyunları ile buluştuk. Tiyatro sahnesinde parlayan ünlü konuklarımız; Bülent Çolak ve Nergis Öztürk ile söyleşiler gerçekleştirdik. Özlem Karabay'la sahne ve dekor tasarımı, mezunlarımızdan Utku Kara'yla ışık tasarımı, Selen Korad Birkiye'yle dramaturji, Karagöz üstadı Cengiz Özek'le de tasvir yapım atölyelerini gerçekleştirdik. Tiyatro üzerine eğitimler ve atölye çalışmalarıyla binlerce tiyatrosevere, tiyatro dolu günler yaşattık.

Hayallerini, sevinçlerini, başarılarını halkla paylaşıp evrensel sanata ışık tutma yolunda emin adımlarla ilerleyen Hayal Perdesi Oyuncuları, 2005 yılından beri çıktığı bu basamaklardan  bir tanesine daha ulaştı. Bu yıl 11. kez gerçekleştirdiğimiz Tiyatro Festivalimize Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite ekiplerine, konuklarımıza ve bizi yalnız bırakmayan seyircilerimize teşekkür ederiz.


11. TİYATRO FESTİVALİ | (1. GÜN)


Festivalimizin ilk günü eğlenceli kortej yürüyüşümüzle başladı. Şarkılar söyleyerek ve sohbet ederek herkesi festivalimize davet ettik.

Akşam Kongre Kültür Merkezi'nde PAÜ Rock Topluluğu'nun verdiği konserle festivalimiz coşku ve heyecanla başladı.

11. TİYATRO FESTİVALİ | (2. GÜN)


Heyecanla başladığımız festival yolculuğumuza Carlo Goldoni'nin yazdığı, Hayal Perdesi Oyuncuları olarak sergilediğimiz açılış oyunumuzla devam ettik. Venedik'te sıcak bir günün ardından bir serenatla başlayan bu hikayede,  Florindo'nun Rosaura'ya olan utangaç aşkı, Lelio'nun 'ince buluşlarına' denk gelince ortalık karıştı. Ama hikayenin sonunda Lelio'nun yalanları ortaya çıktı. 
Festival de hikayede olduğu gibi hızla devam etti.


11. TİYATRO FESTİVALİ | (3. GÜN)

Festivalimizin 3. gününde ilk konuk ekibimiz olan İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni "Kertenkele" oyunu ile ağırladık.
Akşam "Üç Kuruşluk Opera" oyununu Hacettepe Üniversitesi'nden izledik. Oyun sonralarında güzel ve verimli fuayeler geçirdik.
11. TİYATRO FESTİVALİ | (4. GÜN)

Festivalimiz tüm hızıyla devam ederken atölyelerimiz de aynı hızda başladı. Enerjisi ve bize kattıklarıyla sevgili Özlem Karabay hocamız sahne ve dekor tasarımı konusunda atölye verdi.
Öğlen Ankara Üniversitesi VEFTİT, "Yolcular" oyunu ile sahnedeydi.

Akşamına ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, "Bana Mastikayı Çalsana" oyunuyla sahnedeydi.

Birlikte gülüp eğlenip ve sonunu merak ettiğimiz bu oyunların ardından verimli fuayelerle de bu günü noktaladık.11. TİYATRO FESTİVALİ | (5. GÜN)

Göz açıp kapayıncaya kadar 5. gününe geldiğimiz festivalimizde Bülent Çolak konuğumuzdu. Güzel ve dopdolu bir söyleşi yaptık.
Ardından Kadir Has Üniversitesi'ni "Otobüs" oyunuyla izledik.
Akşam da Gazi Üniversitesi "Tom, Dick ve Harry" oyunuyla sahnedeydi.
Oyunların ardından yaptığımız verimli fuayelerle de günü sonlandırdık.11. TİYATRO FESTİVALİ | (6. GÜN)

Festivalimizin 6. gününde günün ilk ışıklarını kurucu mezunlarımızdan Utku Kara'nın verdiği ışık atölyesi ile karşıladık.
Ardından Nergis Öztürk ile yaptığımız neşeli ve capcanlı söyleşi ile güzel vakit geçirdik.
Akşamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi "Albay Kuş" oyunuyla sahnedeydi.
11. TİYATRO FESTİVALİ | (7. GÜN)

Festivalimizin son günlerine gelmenin hüznü ve hep içimizde olan heyecanımızla 7. güne geldik.
Sabahın erken saatlerinde Selen Korad Birkiye hocamız ile bize verdiği dramaturji atölyesinde beraberdik. 
Ardından Cengiz Özek hocamızın sergilediği "Büyülü Ağaç" adlı gölge oyununu izledik. 
Bu görsel şölenden sonra hep beraber tasvir yapımına geçtik.
Akşamında da Anadolu Üniversitesi Özdüşüm Oyuncu Atölyesi 
"Çılgın Dünya" ile sahnedeydi.
11. TİYATRO FESTİVALİ | (8. GÜN)

Üniversitemizde binbir heyecanla başlattığımız tiyatro festivalimizin son günündeydik.
Gündüz gösteriminde Anadolu Üniversitesi Yaşayan Tiyatro Topluluğu "Ayak Bacak Fabrikası" oyunu ile bizlerleydi.
Akşam gösteriminde ise Pamukkale Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'ndan Tabib-ül Curcuna ekibi "Bölge Hastanesi" oyunu ile sahnedeydi.
Oyunların ardından keyifli fuayelerle de seyircilerimizin karşısındaydık. Seyircilerimizin bize kattıklarının sevinci, festivalimize katılan ekiplerle birlik olmanın mutluluğu ve festivalimizin sonuna gelmenin hüznü üzerimizdeydi.

Festival boyunca bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkürlerimizi sunarız...
Tiyatro ile kalın. 🎭

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder